FANDOM


- Ciemna druga strona jest... bardzo ciemna...
- Yoda, przymknij się i jedz swojego tosta!

Rozmowa młodego Yody z rodzicami


Yoda1

Yoda na korytarzu Świątyni Jedi

Yoda - jego imię mówi praktycznie wszystko. Był synem Kermita i Świnki Piggy. Wesołe rozrechotane bagienne żyjątko. Każdy by o nim zapomniał gdyby nie fakt, że owe żyjątko było wyposażone w miecz świetlny, co czyniło wszystkie jego wyskrzeczane z trudem argumenty nieco bardziej przekonującymi. Od czasu osiągnięcia stopnia Mistrza Jedi Yoda zamieszkał w Świątyni Jedi, zajmując kluczowe stanowisko w Radzie. Zajmował się tam deprawacją młodych adeptów.

BiografiaEdytuj

Yoo

Yoda tak jak każdy lubił dobrze przypakować

Pierwsze lata swojego życia Yoda spędził w rodzinnym bagnie ojca, ucząc się jak to jest być jednocześnie żabą i świnią - okazało się to niezbyt łatwe. Wprawdzie skakanie przychodziło mu naturalnie (co później wielce mu się przydało chociażby podczas pojedynków na Geonosis czy w Sali Senatu), ale jednocześnie posiadanie racic zamiast płetw stwarzało pewne problemy w czasie pływania. Dodatkowo twarz nie mogąc się zdecydować, czy chce być żabim pyskiem czy też świńskim ryjem wybrała w końcu rozwiązanie pośrednie i zmieniła się w papuzi dziób. Yoda od zawsze czuł w sobie wielki potencjał do deprawacji i demolowania barów - jak się okazało, powodowała to wrażliwość na Moc. Rozpoczął więc szkolenie na Jedi i ku rozpaczy wszystkich ukończył je. Przez pewien okres czasu siał terror i zniszczenie w galaktyce, zasłynął między innymi legendarnym zbiorowym gwałtem na Wiedźmach z Dathomiry w roku 500 BBY. Niedługo później jego uwaga skierowała się przede wszystkim na przedszkolaki, stąd też postanowił na stałe zamieszkać w Akademii Jedi. Ponieważ ktoś, kto ma zęby na poziomie krocza innych istot posiada swego rodzaju przewagę, został mianowany najpierw członkiem, a potem przewodniczącym Rady Jedi. Przetrwał na tym stołku wiele ciepłych i przyjemnych lat w otoczeniu młodziutkich istot, aż pewnego ciemnego dnia rozpoczęłysię krwawe Wojny Klonów, które Yoda miał nadzieję przeczekać w Świątyni. Nie wyszło. Ku swej rozpaczy osobiście musiał zająć się kilkoma misjami - jednak skupiony na ochronie własnej skóry nie zauważył, że Sithowie chcą obalić Republikę. Czarę goryczy przelało wybicie młodzieniaszków Jedi na Coruscant w czasie Rozkazu 66 - Yoda wściekł się, że ktokolwiek ośmielił się podnieść rękę na jego cieplutkich ulubieńców. Stanął więc do pojedynku z wielkim złym Sithem, Darth Sidiousem. W czasie walki na miecze i senackie loże Sidious odciął Yodzie piorunochron, co zaowocowało dotkliwymi poparzeniami i zmusiło niedoszłego bohatera do udania się do lecznicy na Dagobah. Niestety ulotki turystyczne kłamały mówiąc o "rozległym kompleksie otoczonym wonnymi ogrodami (...), profesjonalnymi masażami, miłą obsługą, smacznym jedzeniem, wycieczkami w góry (...), widokiem na morze oraz ciepłą rodzinną atmosferą" i Yoda po raz kolejny trafł w sam środek bagna. W ten oto sposób jego życie zatoczyło swoisty krąg. Kilkanaście lat później stary Jedi zmarł na zawał w wieku 900 lat po pierwszym od dawna (ale za to udanym i ciepłym!) kontakcie z tym, który miał odrodzić Zakon Jedi.

PochodzenieEdytuj

Choć nie wiadomo z jakiej rasy się wywodził (aczkolwiek głębokie zmarszczki na twarzy wskazują na buldoga angielskiego) ostatnie badania naukowców z "Intergaloktycznygo Juniwersytutu i Kuła Nałkówcuw z Planoty Gammor" wskazują na to, że Yoda pochodzi z odległej planety Krypton znajdującej się poza terytorium Republiki (przy niej Kessel to stolica kultury). Planecie groziła zagłada, więc jego rodzice postanowili wystrzelić Yodę w kapsule ratunkowej, przedtem ubierając go w niebieskie rajtuzy ze znakiem "S.O.S" na żółtym tle i czerwoną pelerynę. Zahibernowany Yoda dryfował w kapsule 57 lat, zanim został odnaleziony przez statek zbierający złom na skraju galaktyki. Podczas tych 57 lat litera "o", oraz jedna z liter "s" gdzieś się zawieruszyły, więc w momencie odnalezienia została pojedyńcza litera "S" na żółtym tle. Tak Yoda trafił na Coruscant gdzie przez kilka pierwszych lat pracował pod pseudonimem "Flak Skręt" dla redakcji czasopisma dla dorosłych Ewoków "Ewokboy".

CiekawostkiEdytuj

Yoda2

MC Yoda i jego Clone Squad podczas Hip-Hopowej bitwy na Coruscant

  • W wolnym czasie Yoda realizował się jako raper - przyjmując pseudonim MC Yoda wraz z trzema klonami założył sławny Clone Squad, wygrywający większość Hip-Hopowych bitew na Coruscant.
  • Grywał na puzonie.
  • Mówiąc składnię niepoprawną stosował słowa kolejnością zamieniając i dziwił się, czemu wokół wszyscy przedrzeźniają go (prawdopodobną przyczyną było przedawkowanie Chissowianki).
  • Mieszkając na Dagobah Yoda stał się mistrzem w merdaniu bajora.
  • Yoda nie urodził się z Mocą - zyskał ją po zażyciu promycyny.
  • Zmarł na skutek zakrztuszenia się korzeniuszką
  • Mistrz Yoda był wielkim koneserem babki. Palił ją w skrętach i skubał ze swojej laski.
  • Według niejakiego Mikusa Yoda był głupi.
Yodababka2

Yoda pali babkę na Dagobah


Yodabongo

Yoda zaciąga się przez bongo, paląc Babkę.